Czego nie może jeść pies? 11 produktów, których nigdy nie dawaj swojemu psu do zjedzenia. 0
Czego nie może jeść pies? 11 produktów, których nigdy nie dawaj swojemu psu do zjedzenia.

W psiej diecie tak jak u człowieka bardzo ważny jest bilans i jakość podawanych posiłków. Niezdrowa i uboga w odpowiednie składniki dieta może doprowadzić do złego samopoczucia, ospałości, a nawet poważnych chorób.

 

Trzeba też pamiętać o pewnych składnikach żywnościowych, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać naszym pupilom, choćby prosiły nas z wywieszonym jęzorem i hipnotycznym wzrokiem niczym Rasputin. Świadomość tego tematu jest niezwykle istotna, dlatego dziś kilka słów czego nie dawać psom do zjedzenia. Ta wiedza może uratować zdrowie, a nawet życie twojego przyjaciela dlatego tym bardziej zapraszam do lektury.

 

Czego nie może jeść pies - poznaj 11-stu wrogów Twojego pupila!

 

1. Czekolada i Kakao

 

Niestety wciąż jeszcze wiele osób w geście przyjaźni i uwielbienia podkarmia swoje psy czekoladą, która może się okazać bardzo niebezpieczna dla naszego czworonoga. Ludzie słyszą, że czekolada szkodzi ale nie zdają sobie sprawy dlaczego i jak szkodzi.

 

Najczęściej w wyobraźni osób „rozpieszczających” w ten sposób swojego pupila, mała czekoladka jawi się jako niewinny grzeszek żywnościowy, który ludziom kojarzy się jedynie z otyłością lub podwyższonym cukrem. W rzeczywistości jednak czekolada jest szkodliwa dla psa jeszcze z zupełnie innego powodu.

 

dlaczego psy nie mogą jeść czekolady

 

Otóż zawarte w czekoladzie kakao posiada w swoim składzie toksyczną dla naszych psów teobrominę, która w efekcie jej stosowanie prowadzi do:

 

 • przyspieszenia akcji serca,
 • rozszerzenia naczyń krwionośnych
 • oraz rozluźnienia mięśni gładkich.

 

To w efekcie może prowadzić do:

 

 • zatruć żołądkowych,
 • nieregularnego bicia serca
 • drgania mięśni
 • wewnętrznego krwawienia
 • lub nawet ataku serca

 

Kiedy i jak szybko zgłosić się do lekarza, gdy nasz pies zje czekoladę?

 

Teobromina to jak wspomniałem toksyczny składnik kakao. Dlatego należy pamiętać, że największe jej ilości znajdziemy przede wszystkim w gorzkich czekoladach, ciastach (np. popularny murzynek), oczywiście w samym kakao i napojach na nim opartych. Dlatego jak ognia należy unikać właśnie tych przysmaków w codziennej diecie naszego czworonoga. Znacząco mniejsze ilości teobrominy znajdziemy np. w mlecznej czy białej czekoladzie.

 

Oczywiście nie należy się przejmować gdy nasz pies zje małą kostkę czekolady. Jednak warto też dodać, że większe psy dużo lepiej znoszą obecność Teobrominy i lepiej ja trawią niż mniejsze rasy psów.

 

Małe ilości zjedzonej czekolady mogą doprowadzić jedynie do problemów żołądkowych, gdyż psy dużo gorzej trawią teobrominę niż choćby człowiek, który bardzo dobrze ją metabolizuje.

 

Należy jednak bardzo uważać aby niezauważenie nasz kochany pupil nie zwędził podczas chwili nieuwagi całej tabliczki czekolady. W takim wypadku trzeba działać naprawdę szybko Zazwyczaj strategiczne są 2 pierwsze godziny po zjedzeniu zwiększonej ilości czekolady. Nie wolno tego bagatelizować i w takim wypadku powinniśmy, jak najszybciej udać się do naszego weterynarza. Leczenie polega na spowodowaniu wymiotów, co pomoże uchronić naszego pupila przed poważnymi konsekwencjami.

 

Dlatego jeżeli dotychczas dzieliliście się ze swoim psem czekoladką przy wieczornym oglądaniu filmów, to warto zaprzestać tego procederu i zaopatrzyć się w odpowiednie smakołyki dla psa (tak to była delikatna przerwa na reklamę – ale prozdrowotna więc proszę o wybaczenie:))

 

2. Orzechy Makadamia

 

Drugim produktem spożywczym w naszym zestawieniu, którego nigdy nie powinniśmy podawać naszemu pupilowi to orzechy makadamia. O ile inne rodzaje orzechów w niewielkich ilościach mogą mieć dla naszego czworonoga pozytywny wpływ, to orzechy makadamia są bardzo toksyczne dla psów wszelkich ras i nigdy nie powinniśmy ich podawać naszym zwierzakom.

 

Objawy jakie towarzyszą zatruciu przez psa orzechami makadamia to:

 

 • ogólne osłabienie
 • niezdolność do chodzenia na łapach (szczególnie dotyczy to łap tylnych)
 • chwiejny chód
 • wymiotowanie
 • drżenie i podwyższona temperatura ciała
 • stan depresyjny

 

Dodatkowo jeżeli orzechy makadamia były pokryte czekoladą, mogą wystąpić objawy towarzyszące zatruciu teobrominą.

 

Czy orzechy makadamia szkodzą psom?

 

Do zatrucia najczęściej dochodzi w ciągu 12 godzin od spożycia orzechów. W przypadku mniejszej ilości zjedzonych orzechów zaleca się obserwację psa w domu lub podanie węgla aktywnego (2g / kg masy ciała psa) przy pomocy 70% sorbitolu (3ml / na kg masy ciała psa) w formie doustnej. Dzięki temu przyspieszymy przechodzenie orzechów makadamia przez przewód pokarmowy psa oraz wzmocnimy proces wchłaniania toksyn, które doprowadziły do stanów chorobowych naszego pupila.

 

W przypadku zjedzenia większych ilości orzechów powinniśmy udać się szybko do weterynarza.

 

3. Czosnek, cebula i szczypior

 

Chociaż bardzo mało prawdopodobne jest aby nasz pies sam z siebie zaczął zajadać się surową cebulą, czosnkiem czy szczypiorem, to jednak musimy uważać na dania, które zawierają je w swoim składzie.

 

Często podaje się fakt, który zaleca stosowanie czosnku jako skutecznego straszaka na kleszcze i trzeba przyznać, że to prawda. Jednak w przypadku naszych czworonogów nie wolno nam stosować czosnku pod żadnym pozorem, pomimo faktu, że jest on dosyć często dodawany do poszczególnych karm (w tym wypadku nie ma się co obawiać, ponieważ jego ilości są znikome).

 

czy cebula i czosnek szkodzą psom?

 

Cebula, czosnek oraz szczypior powodują uwalnianie się w organizmie psa niebezpiecznych i toksycznych dwusiarczków posiadających właściwości utleniające. Przez to bardzo często prowadzą one do uszkodzenia czerwonych krwinek u psa, a to może prowadzić do anemii Najczęściej występujące objawy po zatruciu cebulą lub czosnkiem to:

 

 • ogólna bladość
 • duszność
 • przyspieszony oddech
 • blade dziąsła

 

Jeżeli podejrzewasz zatrucie cebulą lub czosnkiem u swojego pupila to koniecznie udaj się z nim do weterynarza w celu przeprowadzanie badania krwi, dzięki któremu ustalicie kolejne kroki leczenia.

 

4. Ksylitol

 

Ksylitol stanowi bardzo wysokie zagrożenie dla zdrowia psa z uwagi na ludzką nieświadomość jego toksyczności i szkodliwości dla życia oraz zdrowia naszych czworonogów. O ile raczej niewielu właścicieli psów świadomie może podać ksylitol swojemu pupilowi, o tyle również niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że jest on częstym środkiem dodawanym np. do ciast czy cukierków. Te niestety dużo częściej są podawane naszym czworonogom w geście przyjaźni.

 

Warto pamiętać aby nie zostawiać w zasięgu naszego psa gum do żucia, które również zawierają ksylitol w swoim składzie, a także abyśmy pod żadnym pozorem nie myli zębów naszego czworonoga pastą dla ludzi. Do tego typu czynności znajdziemy odpowiednie preparaty i pasty do zębów dla psa.

 

Czy ksylitol szkodzi psom?

 

Ksylitol jest bardzo niebezpieczny dla psa i może uszkodzić jego wątrobę. Dodatkowo układ krwionośny psa bardzo szybko wchłania ten składnik do organizmu, co powoduje szybszą pracę trzustki i zwiększoną produkcję insuliny.

 

To niestety może prowadzić do nagłego i bardzo szybkiego spadku cukru we krwi psa, co w następstwie może powodować nawet zapaść lub śmierć zwierzaka. Dlatego pamiętajcie, jeżeli już bardzo chcecie dzielić się ze swoim pupilem słodyczami, bądźcie pewni ich składu, ponieważ nawet niewielka ilość ksylitolu może doprowadzić do tragedii.

 

Jakie objawy towarzyszą zatruciu psa ksylitolem?:

 

 • zwiększony ślinotok
 • drżenie
 • apatyczność
 • wywracanie się
 • padaczka
 • wymiotowanie
 • śpiączka cukrzycowa

 

Trzeba pamiętać, że ksylitol jest bardzo szkodliwy dla naszego psa i już 100mg/ kg masy ciała naszego psa może doprowadzić do hipoglikemii. Dlatego jeżeli nasz pies spożyję produkt zawierający ten składnik, bez zwłoki udajmy się do weterynarza.

 

6. Rodzynki i winogrona

 

Kolejny produkt, na liście zabronionych dla naszych psów to świeże winogrona oraz rodzynki. W tym wypadku mamy do czynienia z toksynami, które już po 11- 12 zjedzonych przez psa winogronach mogą doprowadzić do zatrucia, a przy większych dawkach do niewydolności nerek lub nawet śmierci.

 

Dlaczego nie wolno dawać psom winogron i rodzynek?

 

Do najczęstszych objawów zatrucia winogronem lub rodzynkami przez naszego psa można zaliczyć:

 

 • ból brzucha
 • apatyczność
 • brak apetytu
 • biegunka
 • wymiotowanie

 

Jeżeli podczas oddawania stolca lub wśród wymiocin zauważymy niestrawione winogrona, to znak że z bardzo dużym prawdopodobieństwem doszło do zatrucia naszego pupila. W takim wypadku konieczny jest pośpiech i jak najszybsza wizyta u weterynarza.

 

7. Ziemniaki w stanie kiełkowania

 

O ile gotowane ziemniaki stanowią częsty dodatek do psiej karmy, o tyle należy uważać aby nasz pies nie miał łatwego dostępu do ziemniaków surowych. To dotyczy w szczególności starszych ziemniaków, które zostały wystawione na oddziaływanie promieni słonecznych. To właśnie te kiełkujące, z lekko zieleniącą już skórką mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia naszego czworonoga.

 

Czy ziemniaki szkodzą psom?

 

W kiełkujących ziemniakach znajdziemy substancję o nazwie solanina. Jej spożycie przez psa może powodować podrażnienie jego układów pokarmowego i moczowego. Ponadto duże ilości solaniny mogą powodować śpiączkę lub nawet śmierć psa.

 

Do najczęstszych objawów towarzyszących zatruciu solaniną należą:

 

 • biegunka
 • wymioty
 • krwiomocz
 • ostre zapalenie błony śluzowej jelita
 • ślinotok
 • senność
 • skurcze oddechowe
 • obniżona ciepłota ciała

 

W przypadku zauważenia powyższych symptomów koniecznie, jak najszybciej zgłośmy się do weterynarza.

 

Pamiętajmy też aby nie zostawiać ziemniaków i obierek po ziemniakach w zasięgu naszego psa, co pomoże nam zdecydowanie obniżyć ryzyko jego zatrucia.

 

8. Pestki Owoców

 

W kolejnym przykładzie czas na pestki owoców. Szczególnie tyczy się to pestek jabłek, wiśni i brzoskwini. Zjedzenie przez psa pękniętych pestek owocowych może doprowadzić do uwolnienia toksycznych substancji takich jak cyjanowodór.

 

Dlaczego pestki owoców szkodzą psom?

 

O ile sporadyczne zdarzenie tego typu nie powinno mieć większego wpływu na zdrowie naszego pupila, o tyle przewlekłe zajadanie się np. ogryzkami po jabłkach (które same w sobie są bardzo dobre dla psa...w sensie jabłka, nie ogryzki:)) może doprowadzić do:

 

 • zatrucia,
 • utraty przytomności,
 • zapaści
 • a nawet śmierci

 

Trzeba pamiętać, że naprawdę groźne dla zdrowia psa są pestki rozgryzione. Te zjadane w całości, zostaną przez psa wydalone w całości i nie powinny zagrażać życiu i zdrowiu naszego psa, choć w przypadku dużej ilości zjedzonych pestek mogą prowadzić do niedrożności jelit naszego czworonoga.

 

9. Kocia karma

 

Ten podpunkt może dziwić. W końcu kocie karmy są bardzo dobrze przebadane pod kątem składników i substancji odżywczych. Jednak warto pamiętać, że zapotrzebowanie na tłuszcz i białko wśród kotów i psów jest zupełnie inne.

 

Czy psia karma szkodzi psom?

 

Oczywiście nic się nie stanie naszemu psu od sporadycznego poczęstunku kocią karmą. Jednak jej stała obecność w psim menu może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Regularne zajadanie się przez psa karmą dla kotów może doprowadzić nawet do chorób nerek.

 

10. Awokado

 

Choć bardzo zdrowy dla ludzi, to jednak pod żadnym pozorem nie podawajmy go naszym czworonogom. W swoim składzie, awokado zawiera persin toksynę niezwykle niebezpieczną dla ptaków oraz bardzo niepożądaną dla psów i kotów. Jej działanie może powodować u psów biegunkę i wymiotowanie. Ponadto trzeba bardzo uważać na pestkę, którą nasz czworonóg może się zadławić.

 

Dlaczego awokado jest szkodliwe dla psa?

 

11. Kości

 

Na ten temat powiedziano już dość dużo. Choć zdania są mocno podzielone to trzeba powiedzieć sobie jasno, że same w sobie kości nie są szkodliwe dla naszych pupili. Problem pojawia się gdy chcemy podać naszemu psu kości tzw. po obiedzie. Czyli takie które zostały poddane obróbce termicznej tj. smażeniu, gotowaniu czy pieczeniu.

Czy kości szkodzą psu?

Tego typu kości przy rozgryzieniu przez psa posiadają ostre brzegi, które po zjedzeniu mogą doprowadzić do zranienia przewodu pokarmowego naszego pupila. Nie znaczy to, że kości nie warto podawać naszym pupilom o ile nie ma ku temu innych przeciwwskazań.

 

Ważne aby były to surowe kości dla psa, najlepiej otoczone warstwą surowego mięsa, tłuszczu i ścięgien. Oczywiście nie należy przesadzić i podawać je z umiarem, ponieważ zbyt częsta obecność w psim menu może prowadzić do zaparć i problemów gastrycznych.

Podsumowanie

Jak widzisz zagrożeń dla naszych kochanych psów jest dosyć dużo, a niektóre mogą być niestety nieoczywiste. Dlatego warto edukować się w tym temacie i zwracać szczególną uwagę na posiłki, jakimi chcemy się podzielić z naszym najlepszym przyjacielem.

 

To co najbardziej szkodzi naszym zwierzakom to często brak wiedzy i świadomości, dlatego mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie przydatny.

 

Oczywiście nie zmieściłem tutaj wszystkich zagrożeń, jakie mogą spotkać nasze psy poprzez pociąg do jedzenia (w planie mam uzupełnianie tego wpisu o kolejne potrawy zakazane), dlatego jeżeli masz coś do dodania lub jeżeli z czymś się nie zgadzasz to koniecznie daj znać w komentarzu poniżej, co pomoże nam wszystkim dostrzec niebezpieczeństwo zanim jeszcze nastąpi.

 

Tymczasem razem z Nutką mówimy Wam do zobaczenia w kolejnym wpisie, w którym tym razem weźmiemy pod lupę potrawy, których nie wolno podawać kociakom.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl